Г-н Гърневски, като политик с опит, какво мислите за филма с предизборните изяви на ГЕРБ?
Признавам си, че не съм гледал този филм, нито пък съм проявявал особен интерес към него. Като човек с опит веднага си дадох сметка, че в случая става въпрос за поредния политически рунд, в който непримирими противници си нанасят тежки крошета. Когато изчетох коментарите, си зададох въпроса: толкова ли са елементарни политиците на ГЕРБ, че сами да документират във филм „причините” за своята победа?
Има ли смисъл от извънредна сесия, на която случаят да бъде дискутиран, и ако бъде направено предложение да се сезират правораздавателните институции, как ще гласувате?
Не, няма никакъв смисъл от тази извънредна сесия. Общинският съвет не е трибунал, нито може да осъществи разследване, нито да раздава присъди. Що се отнася до компетентните органи, на тях въобще не им е необходима санкция на местния парламент, за да започнат разследване по казуса. Изнесеното в медиите е предостатъчно, за да се самосезират и вече би трябвало да е стартирала съответната процедура. Що се отнася до въпрос дали бих я подкрепил – разбира се. Всеки истински демократ би трябвало не само да подкрепи, но и да изиска тази процедура, а за партия ГЕРБ това е абсолютно задължително. Политическата принципност се доказва не с думи, а с действия.
Наскоро поискахте оставката на Славчо Атанасов, защото БСП го „командорят епистоларно” по Вашите думи. Тъй като основната алтернатива на сегашното управление на Пловдив е ГЕРБ, още ли смятате, че тя е по-добра?
Твърдението Ви е невярно. С откритото писмо до управляващите не поисках, а посъветвах Славчо Атанасов да подаде оставка заради моралната деградация на местната власт. Управляващата лява коалиция, особено по-червената й част в лицето на БСП, дотам се самозабрави, че бяха преминати всякакви граници. Не само че в звената на общинско подчинение цари повсеместна реставрация на червената номенклатура, но станахме свидетели на безпрецедентно писмо на първия секретар на БСП – Пловдив – г-н Илия Баташки, до кмета на града. С него той му нарежда да освободи зам.-кмета Александър Константинов – член на БСП, и на негово място да назначи самия него. В световната история на диктатурите – и особено тези от комунистически тип – не е известно да съществува такава епистоларна наглост.
Преди две години, по време на преврата, посъветвах Славчо Атанасов да не прави изключително грубата грешка да доведе без спечелени избори жадните за власт комунисти. Днес, когато вече са стигнали много по-далеч, той няма откъде и как да намери сили за съпротива. Затова считам, че е най-почтено да подаде оставка и да отиде на нови избори, защото през 2007 година Пловдив не е гласувал за тази управленска конфигурация.
В първата половина на мандата Ви като кмет на власт беше правителството на Жан Виденов и Вие се оплаквахте от червена блокада на Пловдив. Мислите ли, че ситуацията се повтаря сега между ГЕРБ и ВМРО?
Да, наистина през 1995-1996 година тогавашното правителство бе наложило червена икономическа блокада не само на Пловдив, но и на цяла България. Доларът стигна 3000 лева. За Пловдив имаше още по-специални мерки, защото си бе позволил да бъде особено горд, непримирим и неповторимо син. Съпротивата ни обаче не се ограничи, както сега, в едно полумъжко, полуженско хлипане. Вдигнахме на крак града, страната и си извоювахме авторитета и свободата. Днес ситуацията е много по-различна, няма битка на идеи, а за пари. Обикновено надлъгване между разведени съпрузи, липса на каквото и да е доверие между тях. Брутално политическо надцакване. Навярно в един публичен дом отношенията са далеч по-етични. Не мога да взема страната нито на ония, които подмениха вота на пловдивчани, след като спечелиха кметския пост, нито на другите, които ни стовариха 100 хиляди тона софийски боклук, а не си издължават договорените компенсации.
При посещението на Иван Костов и Мартин Димитров в Пловдив преди няколко дни стана дума, че следващият кмет трябва да е десен. Проучване на агенцията на Татяна Буруджиева обаче даде 2% на кандидат на Синята коалиция, така че за човек на ГЕРБ ли говорите?
За всички трезвомислещи наблюдатели стана ясно, че „проучването” на червенеещата се Буруджиева е опит за манипулация на наивници и то, забележете, в интелектуалния Пловдив. Нима има здрав разум, който ще повярва, че цели 60% подкрепят кмета Славчо Атанасов, голяма част от които привърженици на ГЕРБ и Синята коалиция. Други пък 60% подкрепяли мнозинство в Общинския съвет, доминирано от ГЕРБ. Нима вярвате в тези взаимно изключващи се интерпретации? Що се отнася до “жалките 2%” на Синята коалиция, ще ви припомня, че на последните избори за европейски и национален парламент сините постигнаха трети резултат в Пловдив, с малка разлика от втория и управляваща тогава БСП.
Как така ни оцениха още преди да е стартирала кампанията за издигане на кандидати за общински съветници и кмет на Пловдив? А как ще коментирате претъпканата в четвъртък Градска концертна зала от пловдивчани, дошли на среща с лидерите на Синята коалиция – Мартин Димитров и Иван Костов?
Вие бихте ли се кандидатирали отново и как със СДС ще изберете общия кандидат-кмет и как ще наредите листите си за съветници?
Аз самият няма да се кандидатирам за кмет на града. Ако бъда издигнат, бих приел единствено участие в общата листа на Синята коалиция за съветници. Предстои приемане на правила за демократично номиниране на сините кандидати за местната власт и всеки издигнат ще се съобрази с тях.
Мислите ли, че ДСБ и СДС имат шансове да влязат в бъдещия Общински съвет, ако числеността му бъде намалена, както се планира в Изборния кодекс? Това ще остави по-малките партии извън борда.
Ограничаването на броя на общинските съветници е абсолютно недемократичен акт на управляващата партия, но си мисля, че при непрекъснато спадащото й влияние, този опит за служебна победа на предстоящите местни избори ще се обърне срещу тях. Разбира се, че главният удар ще бъде нанесен срещу малките партии, но това в никакъв случай няма да засегне обединените демократи в рамките на Синята коалиция.
Как виждате местната власт след година?
Три са основните политическите сили, които догодина ще са основни претенденти за доминиране в местната власт. Управляващата сега лява коалиция в лицето на БСП, ВМРО-НИЕ и присъединени политически субекти ще застанат заедно или поотделно в двата тура на изборите зад днешния кмет Славчо Атанасов. ГЕРБ с присъщото им самочувствие обявяват отдавна, че ще играят сами на вота. Третият, но набиращ все по-голяма сила основен опонент на статуквото, ще се прояви в лицето на традиционната реформаторска десница под знамената на Синята коалиция.
Личното ми убеждение е, че обединените сини ще стигнат убедително до балотажа в Пловдив, като на финала е възможна всякаква развръзка. Най-вероятно от 1 ноември 2011 година управлението на Пловдив ще се поеме от десно-центристка коалиция, в която главна роля ще играе и реформаторската десница.
Интервю за в-к “Новият глас”
Ваня Драганова